Fan Grupları Nelerdir ?

Fan Grubları
Hücreli Vantilatör (fan); Havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde ortam havasının fizyolojik özelliğine göre, düşük veya yüksek emiş ve üfleme yapmak, ortamın havasını tazelemek için kullanılan, elektrikli fan çeşitlerinden biridir.
Hücreli tip fanların diğer havalandırma cihazlarından farkı; izole edilmiş bir kabininin bulunması yani korunaklı dış hücre yapısı bulundurması . Bu sayede cihaz çalışırken sesi en aza iner . Aynı zamanda fanın iç aksamında bulunan elektrik motoru sızdırmazlık kazanır ve dış ortamlardan (dolu , fırtına , yağmur vb) zarar görmez.
Kabin içerisinde sessiz çalışma özelliği ve yüksek statik basınçlı çift emişli radyal fanlar bulunur.
Titreşim önleyici absorberler kullanılır.
Servis bakım kapağı bulunduğundan bakım işleri kolaylıkla yapılabilir.
Hücre etrafında aliminyum ve çelik karkas profiller ile kullanılır.
Sinema salonları ve toplantı salonlarında sessizlik ön planda olduğundan hücreli vantilatörler diğer cihazlara göre ajantajlıdırlar.
Radyal Vantilatörler (fan); Fanlar havanın pervane üzerinden akış doğrultusuna bağlı olarak, aksiyel fan ve radyal fan olarak gruplandırılır.
Radyal fanlar basınç farkı oluşturur. Bunun sonucunda meydana gelen hava etkisi eksenel yönde olmaz santrifuj dediğimiz kuvvet doğrultusunda işlevini görür.
Bu fanlarda da pompalardaki gibi döner bir çark ve o çarkın içinde bulunduğu helezonik bir yuva bulunmaktadır. Hava veya gaz eksene paralel olarak merkezden girer, basınçlandırılarak çark çevresine yakın olarak kanallara aktarılırlar.
Bu fanlar daha çok endüstriyel tesislerdeki toz toplama sistemlerinde ve soğutma sistemlerinde kullanılan en temel ekipmanlarıdır.
Aksiyal Vantilatör (fan) ; Aksiyal vantilatör sıcak ve soğuk havanın dolaşımını sağlayan bir alettir. Maddi ve manevi açıdan kolaylık sağlayacak bir malzemedir. Tasarruflu olduğu gibi kaliteli bir ürün özelliğine sahiptir. Aksiyal vantilatörler tozlu alanlarda, yanıcı gazların bulunduğu bölgede, soğutma merkezlerinde vb. alanlarda kullanılmaktadır.Mesela bir fabrikada çalışıyorsunuz tozlardan dolayı rahatsız oluyor veya çalışamıyorsanız aksiyal vantilatörler havadaki tozu temizleyerek daha rahat bir ortam hazırlıyor. Yüksek bir emme özelliği sahiptir. Kolay bir kullanıma sahiptir. Sudan etkilenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir