Karbon Filtre ve çeşitleri

İstenmeyen zararlı ve rahatsız edici kötü havayı temizlemek veya dışarı atarak  temiz havayı içeri almak için doğru ve verimli bir havalandırma sistemi seçilmelidir . Bir ortamı ısıtma, soğutma veya havalandırma için ilk yapılması gereken işlem uygun sisteme karar verilmisidir. Yaygın olarak kullanılan endüstriyel adsorbanlar arasında çevre kirliliğini kontrol amacıyla, şu anda kullanılan adsorbanların en önemlisi, yüksek gözenekliliğe sahip aktif karbonlardır. Ticari olarak aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılabilir hale gelmesiyle elde edilirler. Aktif karbon, büyük kristal formu ve oldukça geniş iç gözenek yapısı ile karbonlu adsorbanlar ailesinin gözdesi diyebiliriz. Bir çok hammaddesi olması ve çok avantajlı olması nedeniyle çokça tercih edilir. Karbon taneciğinin yüzeyi gaz, sıvı ve katı maddeleri çeker ve yüzeyde ince bir film tabakası oluşturur, bu tabakanın her havalandırma sisteminde olduğu gibi belli periyotlarca temizlenmesi ya da daha çok tercih edilen yöntem olan yenisini alma işlemi gerçekleştirilmelidir.

3 tür karbon filtre vardır bunlar toz halindeki akfif karbonlar, granüle aktif karbonlar ve pelet halindeki aktif karbonlardır

Karbonun kimyasal aktivasyonunun sonucunda, toz haldeki aktif karbonlar ortaya çıkar. Bu karbonlar, günümüzde atık suları arıtmak ve temizlemek için çokça kullanılmakta . Günümüzde susuzluk gittikçe sıkıntılı bir yere gittiği için karbon filtre büyük bir fırsattır. Gaz aktivasyonu ile yapılan granüle ürünler ve peletler daha ziyade gazların saflaştırılmasında kullanılırlar. Ancak granüle haldeki aktif karbonların da atık su işleme sistemlerinde oldukça iyi sonuçlar verdiği belirtilmektedir . Granüle ve toz haldeki aktif karbonlar organik ve inorganik maddelerin uzaklaştırılmasında mükemmel sonuçlar vermektedir. Bu aktif karbonlar biyolojik olarak işlem görmüş atık suları ve organik kaynaklı endüstriyel atıklar içeren atık suları temizlemek için de senelerdir kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir