Statik Filtre Sistemi ve Faydaları

Statik Filtre Sistemi
Havalandırma sistemleri, işyeri ortamındaki kirlenmiş havayı değiştirmek için , doğal akım, etkin basınç ya da mekanik bir etki (fan, vantilatör) yardımıyla, ilgili ortamdan hava emilerek dışarıya atılması veya bu ortama taze hava verilmesi amacıyla kurulan mekanik sistemlerdir.
Elektro Statik Filtreler, elektrostatik hızlandırma prensibini kullanarak havadaki koku, is, duman, ya­ğ, toz gibi partikülleri elimine ederek, işletmelerin dışarıya saldıkları kirli, kötü kokulu ve ya­ğlı havayı arındırır. Örnek boya fabrikası vb.
Elektro filtreler iki akışlı elektrostatik kül tutuculardan baca gazındaki külleri elektrik alanından faydalanarak tutarlar. Kapalı bir gövde içerisinde teşkil edecek şekilde, sac levhalar yerleştirilmiştir.Bu levhalar arasında teller gerilmiştir. Her bir akış yarım toz tutucu olur. Her yarım toz tutucu için 380 V’luk DC akıma çeviren 225 kVA gücündeki bir transformatör redresör grubundan sağlanır.Elektrofiltredeki teller (-) elektrot, sac levhalar (+) elektrotlardır. Elektrotlara gerilim uygulanınca tellerden çıkan elektronlar yüksüz olan toz tanelerine çarparak onları (-) iyon haline getirirler. (-) yüklü tozlar, (+) yüklü elektronlar tarafından çekileceğinden toz taneleri sac levhalara yapışır ve gazdan ayrılır.Levhaları tozlardan silkelemek için kam düzeni vardır.Kam vasıtası ile plakalar belirli periyotlarda silkelenir. Kamlara bu hareketi elektrik motorları sağlar. Silkelenen küller elektrofiltre altındaki kül silolarına boşalır.İçerisindeki gaz ise cebri çekme vantilatörü vasıtasıyla 160 0 C civarında bacadan dışarıya atılır. Elektrofiltrelerin verimi yaklaşık %96’ dir.
Faydaları ;
-Cam seramik izolatörler: Sıvı geçirmez; operasyonel uzun ömür ve güç kaynağına yaşam sağlamak; kolay temizlenebilme.
-Ekstra derin toplayıcı hücreler ile daha çok kir tutabilme kapasitesi.
-Çivili İonize: Bakım ve yedek parça maliyetlerini azaltır.
-Yüksek Verimlilik: %95’e kadar tek geçiş ve %99’a kadar çift geçiş seçeneği.
-Kalıcı İonizer/Kollektör Elemanları: Filtre Yenileme maliyeti yok. Sadece yıka ve tekrar tak.
-Medya ve kartuş birimleri ile karşılaştırıldığında çalıştırmak için daha düşük enerji maliyeti.
-Menteşeli Filtre erişimi: Hızlı ve kolay bakım için hiçbir alet gerektrmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir