Toz Toplama Ünitesi Faydaları

Toz toplama sistemleri genel olarak sanayide karşımıza çıkar. Makinelerin çalışması ve insan hareketleri ile oluşan aşırı fazla toz insan sağlığını tehdit ediyor. Çalışanların sağlığı ve verimli bir çalışma sağlanması için toz toplama sistemleri kullanılmalıdır.

Çalışma gerçekleştirilen yerde toz, duman, metal buharı, buğu ve gaz şeklinde çeşitli hava kirleticileri oluşur. Bu kirlerin oluştukları yerde ortama yayılmadan oluşma merkezinde temizlenmelidir. Bu kirleticilerin havadan tamamen emilmesi mümkün olmasa da insan sağlığını kötü etki göstermeyecek seviyelere çekilebilir. Bunun için toz toplama sistemleri kullanılır.

Toz toplama sistemi ile çalışılan yerin hava kalitesi yükseltilir. Yapılan işin sonucunda ortaya çıkan kir ve toz ortama yayılmadan oluşma noktasından emilerek atılır. Bu sayede işçilerin soluduğu hava temiz ve sağlıklı olur. Çalışılan ortamda oluşan kirleticiler toz toplama sistemleri emiş gücü sayesinde sisteme çekilerek toz tutucu filtrelere aktarılır. Bu filtreler zararlı hava kirleticileri tutarak havanın temizlenmesini sağlar. Özellikle talaşlı üretimin yapıldığı marangoz ve Kalıphane gibi yerlerde, otomotiv sektöründe, ahşap ürünleri üretilen imalathanelerde, kimyasal üretim yapan sektörlerde toz toplayıcı sistemler olmaz olmazdır. Toz toplama filtreleri kullanılacağı alana göre farklılık gösterir örneğin talaş tozu oluşan bir ortam ile kimyasal gaz salınan bir ortamda kullanılan toz toplama sistemi aynı değildir. Bu sistemlerde ortamda bulunan hava filtreler tarafından çekilir ardından ayrıştırılarak egzozlar aracılığıyla temiz hava ortama salınır. Böylece ortamın sağlıklı ve temiz hava miktarı arttırılır. Toz toplama sistemleri seçiminde öncelikle kullanılacak alanda oluşan hava kirleticiye göre bir toz filtresi seçilmelidir. Doğru filtre daha verimli bir sistem sağlar. Ortamdaki nem oranı ve filtrelenecek gazın sıcaklığı da bu sistemlerde kullanılacak filtre türünü etkiler. Bazı filtreler doğru sıcaklık ve nem ortamında diğerlerine göre daha etkilidir. Buna dikkat edilmelidir.

Toz toplama sistemleri yoğun hava kirleticileri olan ortamlarda kullanılması gerekli olan bir sistemdir. Bu sistemler ile kötü havayı atıp ortama sağlıklı hava kazandırabilir daha sağlıklı ve temiz bir ortamda çalışarak iş veriminizi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir